Укрaїнську дeлeгaцію в Тристoрoнній кoнтaктній групі з врeгулювaння ситуaції нa Дoнбaсі після Лeoнідa Кучми oчoлив пeрший прeзидeнт Укрaїни Лeoнід Крaвчук. Щo він збирaється міняти в рoбoті ТКГ, як будe вeсти діaлoг з житeлями oкупoвaниx тeритoрій і чи гoтoвий oсoбистo пoїxaти нa нeпідкoнтрoльну Києву тeритoрію? Прo цe журнaлісти спeціaльнoгo прoєкту Рaдіo Свoбoдa «Дoнбaс Рeaлії» рoзпитaли йoгo в інтeрв’ю.
– Вoлoдимир Зeлeнський, пoяснюючи вибір глaви укрaїнськoї дeлeгaції Тристoрoнньoї кoнтaктнoї групи, скaзaв, щo зупинився нa вaшій кaндидaтурі, бo ви кoристуєтeся aвтoритeтoм в Укрaїні, зoкрeмa, і нa oкупoвaниx тeритoріяx. Йoгo лoгікa зрoзумілa. Aлe чoму ви прийняли прoпoзицію? І чoму ввaжaєтe, щo можете бути ефективним в цій посаді?
– Тому що пропозиція, яку я прийняв, никак не може бути не прийнята. Тому що ніхто без- запитує тих солдатів, які йдуть в окопи, підставляють себя під снайперський вогонь або під вогонь найманців, вмирають по (по грибы) Україну, а я у Києві буду говорити, що без- можу, тому що я чомусь не хочу? Це делегація із забезпечення миру получай Донбасі. І те, що я у своєму житті зробив получай різних етапах: і перемовин, і зустрічей – гадаю, що я маю достатній досвід, щоб захищати інтереси України.
– Ви плануєте щось змінювати в роботі Тристоронньої контактної групи?
– Ми хочемо врезать туди людей або людину, яка добре знає Донбас, яка плюшкин, працювала на Донбасі. Нам головне – почути тих людей, які живуть возьми Донбасі. Ми заявляємо скрізь, що це українці, що це наша територія. Вона українська. Але во (избежание того, щоб встановити мир, треба знати далеко не тільки бажання тих «керівників», які сьогодні є в тій частині Донецької і Луганської областей, а головне – людей, які а там живуть.
– А можна уточнити: з ким однозначно на окупованій частині Донбасу ви готові сідати по (по грибы) стіл переговорів, хто ці люди?
– Це громадянське суспільство перш из-за все. Це люди, які не беруть участі в управлінні, отнюдь не брали участі у війні, безпосередньо з гвинтівкою в руках, маловыгодный катували тих, хто потрапив у полон. Це сыны) Адама, які працюють у вищих навчальних закладах, в школах, в громадських організаціях – я готовий їх слухати.
– А який сенс в таких контактах, якщо рішення оборона війну чи мир ухвалюють не в Донецьку, а в Москві?
– С целью того, щоб Москву переконати, треба никак не тільки бажання Києва, їх важко переконувати. А коль це бажання буде людей, які позднее живуть, і тих, які знаходяться за межами (окупованих територій – ред.), наголошую, що це мільйон сімсот тисяч осіб, тоді Большая деревня почує краще і також буде йти назустріч людям. Я в це вірю.
– А вас не здається, що такий діалог навмисно просувається самою Росією интересах того, щоб створити видимість внутрішнього конфлікту? І такими контактами Київ може підіграти російській пропаганді?
– Це є, ніхто від цього безлюдный (=малолюдный) гарантований. Але для того ми маємо діяти розумно, виважено, досвідчено, щоб отнюдь не дати втягнути себе в процеси, які могли б призвести накануне тих наслідків, про які ви говорите. Тобто якщо заздалегідь бачити, що Росія если робити і буде нас перегравати, то це можливо. Але ми для того того створюємо делегацію, працює влада, працює Адміністрація президента (Офіс президента – ред.), працює Кабмін, Верховна Радка, щоб діяти в національних інтересах України.
Іншого шляху я без- бачу. Якщо ми заздалегідь будемо боятися спілкування, йти для переговори… Я ж часто чую: «Ви бачите мироздание в очах Путіна? Ні, не йдіть, він вы обдурить». Тоді немає чого говорити. Мені Вотан з експертів сказав, закриємо лінію розмежування і заморозимо невідомо нате який період конфлікт на Донбасі. А що выражать заморозимо? Це може бути і п’ять, і десятеро років – будемо знаходитися постійно в стані «зачахлого» либо «замороженого» конфлікту. Я проти такого підходу.
Я хочу зробити хана для того, щоб домовитися, не поступаючись, бери цьому наголошую, інтересами України. Але це маловыгодный означає, що ми маємо всього боятися. Далеко не поступаючись – це значить не підписувати непотрібних документів. Адже Порошенко підписав у 2015 році патент, який сьогодні ми не можемо виконати, і поставив країну в страшне незручне стоянка. Не потрібно було підписувати. Говорити і спілкуватися – це приставки не- документ, а підписувати – це вже транс.
– Просто не зовсім зрозуміло, як сыны Земли, які зараз живуть під російською окупацією і під їхнім контролем, як переговори з ними можуть допомогти встановленню миру, якщо всі принципові рішення ухвалюються росіянами, а маловыгодный жителями Донецька.
– Якщо человеки, які там живуть, будуть вимагати припинення війни… Вони сразу не вимагають припинення війни, тому що безграмотный бачать своєї перспективи, не бачать свого майбутнього. Їх обдурила кремлівська промоушн. Вони бачать в Україні свого ворога.
Ми повинні діяти таким чином, щоб слуги повірили. Ну, наприклад: замість пустих розмов ради статуси, про все інше ми пропонуємо инъецировать в цих областях стандарт вільної економічної зони. Якщо це если прийнято, то люди одразу включаються в роботу, приходять інвестиції, відновлюються господарства, відновлюється зруйнований житловий бумага – люди повертаються і бачать перспективу. Сьогодні такої перспективи вони неважный (=маловажный) бачать. Вони думають, що у них даль в Росії, але вони помиляються.
Я не виключаю того, що вони быть в (страхе, що їх залякали. Але вони волноваться, тому що не вірять, що Україна їх може захистити. Аби вони повірили, що Україна безграмотный буде їх переслідувати, що буде слухати їх і дослухатися задолго. Ant. с них, діяти в їхніх інтересах і всієї України, що це позиція, стратегія української влади. Я думаю, що вони поступово почнуть змінювати свою позицію.
Іще одне, вибачте, це ж неважный (=маловажный) можна зробити за місяць чи после два. Команда Порошенка обіцяла, що по (по грибы) два тижні закінчить війну, а вона вже шість років триває. Це зайшло вже дуже глибоко. Вже учні у школах починають вивчати неважный (=маловажный) українську історію, а іншу. Тобто ми маємо почати діяти, іншого шляху немає.
Якщо ми будемо обговорювати і боятися: а чи нас далеко не обдурять, чи не призведе це прежде того… Я не знаю, до чого це може призвести остаточно, ніхто приставки не- може передбачити. Але я можу точно визначити від «а» поперед «я» – що корисно, а що ні, що потрібно, а що ні. Я можу правильно визначити, які повноваження має Україна і які функції вона бере для себе, щоб цих людей поставити у нормальні умови. Це я можу визначити, а до сей поры інше передбачити в політичних перемовах до 100% точності, я маловыгодный знаю чи було так колись загалом.
Це коль ми маємо достатню військові силу, армаду, силою звільняємо, як кажуть багато людей, ці регіони від найманців, від російського впливу, ставимо українські кордони, встановлюємо українську владу. Ото тоді можна передбачити все. Але це вже безлюдный (=малолюдный) перемовини, це перемога силою, як перемогли Німеччину і потім поставили їй умови. Ми ж кажемо, що у нас таких можливостей немає – предвещать є один шлях: або пропонувати умови, ли зупинитися з тим, що є, і жити так невідомо скільки. Я без- можу цього навіть уявити собі.
– Перший прем’єр-міністр України Вітольд Фокін, який також погодився увійти в ТКГ, заявив що никак не проти поїхати на окуповану частину Донбасу. Як ви ставитеся накануне такої ініціативи і чи готові теж їхати для окуповані території?
– Я підтримую його. Він знає ситуацію следом найкраще з людей, яких я загалом знаю. І має рішучість, сміливість і готовий це зробити. А якщо спустя некоторое время складуться відповідні умови, які потрібні мені, Кравчуку Леоніду Макаровичу, вивчити счастливо оставаться-які питання, які потрібні для вирішення, я також буду думати надо тим, як це зробити, не виключаючи і безпосередніх контактів.
– В завершення, не можу у вас не запитати ради Віктора Медведчука. Відомо, що тривалий отрезок времени ви були його близьким політичним соратником. Які у вам зараз взаємини?
– Я п’ять років з Віктором Медведчуком безлюдный (=малолюдный) спілкувався навіть по телефону. П’ять років.
– Ми знаємо, яка у нього за один прием позиція щодо Донбасу. Ваше ставлення после цієї особи змінилося за роки війни?
– Я вважаю, що та позиція, яку займає Медведчук… Він має преимущество на свою позицію, але вона маловыгодный може бути підтримана Україною, тому що вона аттестовать Україну в складне становище. Я за те, щоб використати досвід і українських політиків, і різних українських політичних сил, щоб узгодити інтереси України з інтересами і Росії, тому що вона позже присутня. І узгодити – перш за хана з людьми, які там знаходяться.
Тобто я безлюдный (=малолюдный) виключаю спілкування із Медведчуком, але це зовсім малограмотный означає, що я готовий підписувати будь-який спецификация, який буде запропонований тією політичною силою. Я буду думати, аналізувати, і маловыгодный тільки я, а всі ми разом взяті. С целью того, щоб нас, знову ж таки, повторюю, приставки не- ввели в оману.
– Ви б хотіли, щоб Медведчук брав часть у переговорах з врегулювання ситуації на Донбасі?
– Я малограмотный знаю, мені спочатку треба розібратися. Я тільки п’ять днів як працюю головою українською делегації. Коль ви зустрінетеся зі мною хоча б при помощи місяць, я зможу відповісти на ваше запитання.