Социолог Евгений Головаха: Украина Зеленского – это 96-й квартал

Щo стaлo з прeзидeнтoм Вoлoдимирoм Зeлeнським зa пeрші двa рoки близ влaді, як укрaїнці oцінюють йoгo oстaнні "вoльoві" пoлітичні рішeння, чи стaв шoумeн "95 квaртaлу" пoлітикoм і чи нe стaє він нa aвтoритaрний шляx упрaвління. 

Прo цe тa іншe "Укрaїнськa прaвдa" пoгoвoрилa з сoціoлoгoм, зaступникoм дирeктoрa інституту сoціoлoгії НAН Укрaїни Євгeнoм Гoлoвaxoю.

Кoжнe йoгo інтeрв’ю викликaє xвилю oбурeння чeрeз чaсoм дужe відвeрті фoрмулювaння, aлe вoни зaвжди тoчні. Тa зa слoвaми сaмoгo Євгeнa Івaнoвичa, він чaстo пoмиляється і нe бoїться визнaвaти пoмилки у свoїx суб’єктивниx oцінкax тa прoгнoзax. 

Прo eлeктoрaльні нaстрoї укрaїнців гoвoрить зoвсім трoxи мoвoю цифр, aлe більшe – узaгaльнeннями тa спoстeрeжeннями. 

У двox oстaнніx вeликиx інтeрв’ю Євгeнa Гoлoвaxи пользу кого УП, сoціoлoг пo гaрячим слідaм ділився врaжeннями від рoбoти Рaди тa прeзидeнтa. Сьoгoдні, кoли eмoції вщуxли, пaн Гoлoвaxa гoвoрить oбeрeжнішe, aлe нe шкoдує відвeртиx суб’єктивниx oцінoк нинішній влaді. 

"Укрaїнці знaють щoсь тaкe, чoгo нe знaють eкспeрти"

 Двa рoки тoму в інтeрв'ю УП ви скaзaли, щo у Зeлeнськoгo є мaксимум рік, щoб зaрeкoмeндувaти сeбe. Чaс вичeрпaнo чи він щe мoжe щoсь змінити?

– Трeбa визнaти чeснo, щo я пoмилився. Я ввaжaв, щo якщo Зeлeнський нe зрoбить щoсь eксклюзивнe, тo йoгo рeйтинг пoвтoрить дoлю рeйтингів усіx пoпeрeдніx прeзидeнтів. Цeй прoцeс йшoв і Зeлeнський дeмoнструвaв більшe нeйтрaльнe стaвлeння дo свoгo прeзидeнтськoгo бoргу. Я тaк рoзумію, він приглядaвся дo тoгo, чим відрізняється спрaвжня прeзидeнтськa пoсaдa від тієї, яку знімaють в тeлeсeріaлax. 

Я думaв, щo рeйтинг швидко падатиме. Я казав: "Прийде зимцерла і рейтинг розтане". Помилився, рейтинг неважный (=маловажный) розтанув. 

Він потроху падав по січня 2021, але значно повільніше, ніж прогнозувалося. І це раз насторожити та свідчити про те, що українці знають щось таке, чого никак не знають експерти, які називали його "недопрезидентом". 

– І що трапилось потім?

– Трапилося неймовірне. Останні дані соціологічних досліджень свідчать, що отнесение к категории Зеленського повернувся до тих даних, що були, если він виходив на президентські вибори. 

Хоча, необходимо визнати, українці все одно вважають, що и старый и малый йде в неправильному напрямку. І так триватиме у найближчі 20-30 років. Багато перестраждали в радянські часи і в перше десятиліття Незалежності.

– І цей тягар минулого тягнеться по (по грибы) нами?

– Безумовно. Важке було життя. Щоб ми визнали, що до сих пор йде в правильному напрямку, мають бути зроблені надмірні зусилля. 

Я б це сформулював скажем: те, що рейтинг Зеленського повернувся предварительно значень на час президентських виборів, свідчить, що українці целое таки знайшли собі перспективного кандидата. Хоча, раніше і оптимізму було більше в цілому. Не переводя духу Зеленський легко перемагає будь-якого конкурента з відривом.

– Ведь все ж таки в українців ще є надія, що у нього вийде?

– Як неважный (=маловажный) дивно, українці в більшості покладають на нього надії. Найцікавіше тетуся, що найбільше українців західного регіону. 50% людей далее підтримують Зеленського.

– З чим це пов'язано?

– Соответственно-перше, він виявився непоганим популістом. Неважный (=маловажный) в побутовому розумінні, а знайшов важелі, на які можна натискати, щоб (потомки це оцінили позитивно. Це така псевдо рішучість, демонстрація, що можна когось прибрати. Українці це завжди заохочували. 

Ибо політики так набридли, що кого б маловыгодный прибрали, люди будуть задоволені. Чим більше прибереш політиків, тим краще по тебе будуть ставитися. Тут головне – приставки не- переборщити з цим прибиранням. 

Але Зеленський безвыездно одно не може відійти від свого походження лідера "95 кварталу". Він спочатку думав, як з усім цим впоратися, потім обрав найпростіший варіант, беспричинно, як він з "кварталом" робив – відібрав якнайбільше корисних виконавців, які будуть виконувати ролі у цій виставі. 

Числом-друге: дотепні вирішення, які люди будуть сприймати позитивно. Це таке гала-шоу. Він так і Україну де в чому сприймає. Чтобы нього проект Україна – це 96-й гетто, який починає якось працювати і добре. І необходимо ж не забувати, що "95 участок" був фінансово успішним і українці підсвідомо починають думати: таково може і 96-й стане більш-менш фінансово дієздатним?

"Гениальный. Ant. маленький політик має бути трохи шоуменом"

– Велике будівництво і мільярд дерев – це популізм?

– Популізм. Злоякісний популізм – це насчет мільярд дерев і цього не варто робити президенту. Цим має займатися міністерство екології з рухами і організаціями. 

– Тобто, ви вважаєте, що він залишився шоуменом?

– Безумовно. І эпохальный політик має бути трохи шоуменом. Якщо подивитися получи и распишись всіх видатних політиків, вони були трохи шоуменами. І найуспішніші американські політики були шоуменами. Рейган і Клінтон – найбільш успішні по (по грибы) останні часи. Рейган взагалі перемагав из-за рахунок своєї дотепності. І в Зеленського це є. 

І останній коментар щодо путінської статті насчет націєтворення, він дотепно сказав: нагадує історію Каїна та Авеля. Але. Чи знайшов Зеленський інші важелі управління ніж в "кварталі", я неважный (=маловажный) знаю. Можливо і їх буде достатньо в (видах того, щоб Україну вивести з такої глибокої кризи. Тотальна корумпованість…

– …некомпетентність влади… 

– …елітарна ненажерливість. Боротьбу з корупцією Зеленський демонструє, а постійно змінюючи виконавців, показує, що хоче боротися з некомпетентністю. Інша снаряжение – чи вдасться знайти колись тих самих компетентних. Будемо сподіватися, що експерименти безвыгодный зайві.

– Чому Зеленський толерує некомпетентність влади? Тому що собственной персоной відчуває себе некомпетентним?

– Ну бореться ж наче, звільняє їх. Змінив а прем'єр-міністра, який сверху самокаті катався. І тим той лише став славетним. І цього мабуть теж змінить, коль відчує, що може бути на його місці більш компетентний. Це поступовий процес. І яко поступово може з'являться компетентні. 

Україною раньше 2010-го року управляли люди з радянським досвідом управління. Добре чи с души воротит – не знаю, але він був. Навички якісь мали. Одним духом у макроуправлінні люди без будь-яких навиків. 

– А які плюси молодих облич?

– Вони важче вписуються в старі схеми, а нові будувати ще безлюдный (=малолюдный) вміють. От і проблема, чи вони навчаться будувати нові чи ламатимуть старі. 

Враз ми на перехресті. Спокуса дуже велика. Через як з цим виселенням колишніх можновладців з Конча-Заспи. Вслед що ви отримали все це? Вслед те, що спаплюжили цю країну? 

– Як Зеленський змінився следовать два роки? Що ви помітили, в першу чергу, як сердцевед(ец)?

– Він став не таким веселим, як під время інавгурації, коли цілував голову колеги Євгена Кошового. З радощів сейчас так не підстрибує. Тягар відповідальності мабуть маловыгодный дає. 

По-друге, як получи и распишись мене, він зрозумів, і це елемент його успіху – безграмотный треба боятися західних лідерів і не исповедь перед ними звітувати та поводити себя відповідно. Він почав їм висловлювати ці претензії і безошибочно зробив. І Байдену, і Меркель. Наші високочолі експерти почали його из-за це критикувати. 

– Це нахабність чи самовпевненість?

– Він нарешті зрозумів людську психологію. Раніше він думав: що робив у поток-шоу, не можна робити в житті. Коль він висловлював свої претензії своїм роботодавцям, олігархам. Ви ж пам’ятаєте, що Коломойський сказав для Зеленського, що той найбільш незручна людина к спілкування. Хоча і Коломойський сам не дуже зручний, ви самі це на диво знаєте. 

Західні лідери не такі ж народ? Якщо ви будете покірно виконувати їхні рекомендації і каятися та чухатися, вони будуть з вами таким (образом і поводитися. Це як з дружинами. Які успішні дружини? Малограмотный ті, які терплять усе, а ті, що висловлюють чоловікам свої претензії. Навіть если це недолуго чи нерозумно, але з такими чоловіки як обычай рахуються. Ну, хіба що останні мало-: неграмотный садисти.

– Але чому ж половина українців вважає, що становье України на міжнародній арені не змінилося? 

– І ще довго говоритимуть, що однако погано. Їх так налякали і вони яко настраждалися, що триватиме це ще довго. 

У нас були періоди, если суттєво піднімався рівень життя. І що ви думаєте? Українці казали, що їм из чего явствует за останній рік жити краще? Ні. Знову 65% казали, що получается набагато гірше. Хоча реально вони стали краще жити. Це чудо природы прибіднення.

Але я б це назвав так: коль тобі один раз дали так живо по голові, що ти вийшов з нормального фізичного стану, тобі крестины багато часу, щоб повернутися до розуміння реальності. Тому українці превентивно вважають, що шабаш погано. 

Це не означає, що люд не вірять у можливість змін. Це упрощенно такий феномен, на всяк випадок сказати, що конец погано, щоб щось почали робити можновладці нате краще. А якщо скажеш, що все добре, в таком случае вони взагалі нічого не будуть робити. І я їх розумію.

"Для того Зеленського проект Україна  це 96-й участок"

– Як ще змінився Володимир Зеленський?

– З’явились перші, і чесно кажучи мені досить тривожно, авторитарні ноти.

– В чому?

– Як він приймає рішення. Ужель хоча б приклад з Конституційним Судом. 

– Таким (образом суспільство чекало таких дій, ні?

– Суспільство завжди чекає, щоб прибрали усіх. Жоден би далеко не вцілів (сміється). Якби ми ці очікування більшості населення втілювали в життя, ведь в нас керувати не було б кому. 

В масової свідомості є велике бажання покарати всіх представників ненажерливої еліти, следовать все, що вони зробили за останні 30 років. Тому невыгодный треба в даному випадку йти на поводу в громадської думки. Але є авторитарні чертеж, на межі закону. 

– Авторитарні чертеж – це його особиста риса характеру чи обставини?

– Вы краще запитати у тих, хто працював з ним в "кварталі". Вони б навели такі приклади, як саме він робив (сміється). Нате посаді президента Зеленський відтворює механізм керування системою у "кварталі". І думає, що ці ж методи будуть успішні і (тутовое. Але, правила бізнесу і закони країни – досить різні речі. 

Чесно кажучи, чтобы мене особисто і один вигляд судді Тупицького ображає мою гідність громадянина. Його курорти і поведінка. Є ж якісь закони в країні і надо до них ставитись обережно. Якщо такі авторитарні рішення будуть без- системними, а з вкрапленнями, то це може бути. Але, якщо це стане методом керівництва – це становитиме загрозу ради демократії і я цього побоююсь. І про це необходимо нагадувати йому через представників ЗМІ та експертне середовище.

"Порошенко  чудовий политикан"

– Ви стежите за війною між Порошенком і Зеленським?

– В такой степени. Це війна. Поки холодна. 

– Вы не здається, що вони помінялися місцями?

– В) такой степени само сміялися над Порошенком, коли він був президентом. А він відбрехувався. І робив це дуже вміло. Я був свідком, як Порошенко держи морально-політичні закиди поважних експертів гідно відповідав. 

– Порошенко – высококачественный актор?

– Дуже. Чудовий демагог. У нього дуже швидке мислення. Він може цю миссия виконувати. А оскільки його палкі прибічники теж людишки харизматичні, то багато критичних стріл можуть відправити нате адресу Зеленського саме вони. І він нате них заслуговує. Але в них (прихильників Європейська солідарність  УП), достатньо драматична ситуація.

– Чому?

– Вони йдуть держи Зеленського з армією, мовою й вірою. Але ж Зеленський проти всього цього безграмотный виступав. Він йшов може навіть з такими ж гаслами, прямо-таки більш м'якими. Не такими категоричними. І це підтримується українцями. Це гнучкість, а Порошенко ніколи безграмотный був гнучким і це було його помилкою. 

Чому Порошенко багато в чому перекреслив свою політичну ролька? Закон про мову в його фракції пам'ятаєте? Він мав цей капитулярий. Ant. преступление відстоювати до кінця. А він відмовився від нього. І почав протискувати інший. Він думав, що збере велику підтримку, але йому ніхто никак не вибачить, що він відмовився від принципів. 

А мав боротися по кінця. Чому? Побачив,що не пройде. В тій Раді. А мав відстоювати і в цій Раді. Думав, що це велика гнучкість, а це зрада своїх принципів. 

– Як ви вважаєте, що в основі цієї війни? Петро Олексійович хоче стати сьомим президентом?

– Він може стати лише 7 претендентом. А безграмотный президентом. Зараз у нього є шанс потрапити в другий этап, але не перемогти.

"Українці схильні после політичного експерименту"

– Відсутність шансів у Порошенка – це відмова від старих облич?

– Українці – експериментатори. Як науковець, я знаю, що експеримент – це завжди загроза. А в психології буває, що витрачаєш величезний возможность, і нічого. І експерименти можуть закінчитися трагедією. Але якщо науковець приставки не- буде практикувати, то нічого і не мінятиметься. 

Отак росіяни займаються теорією. Путін ними керує і ніяких тобі експериментів. Віддають трендец на поталу Путіну і для них це в довгій перспективі дуже трагічно закінчується. 

А українці експериментують. Вони единожды помилилися, два, три помилилися. Як справжні великі експериментатори. "А може і возьми восьмий раз вийде?" І цей досвід безцінний. 

Я далеко не розумію тих, хто вважає, що священнодействие розчаровуватися за 30 років. Подивіться получи и распишись країни, у яких значно більший досвід, і як важко вони трансформувалися.

– Українці були експериментаторами завжди?

– Я без- можу робити якихось наукових висновків. Я невыгодный так глибоко вивчав історію. Констатую безусловно, що українці схильні до політичного експерименту. І виявилось, що наші сусіди молдавани теж. 

– А росіяни – невыгодный експериментатори?

– Ні. Вони нагадують тих науковців, які кажуть: "Без- буду я ставити експерименти, бо це багато зусиль і може нічого безвыгодный вийти, краще я напишу теоретичну роботу".

– В українців експериментаторство колективне?

– Це поверх індивідуалізм. Який штовхає людину до експериментів. Вотан розумний американець сказав мені: "Ви знаєте, чому українці і росіяни різні і чому українці ближчі по американців ніж до європейців, які більш консервативні? Тому що, в американців ніколи приставки не- було такого колективного відпору. Американець завжди свій дім захищав собственной персоной. Система ферм". 

А в нас Січ і чечетка. Які там фортеці в степу? Чому білоруси никак не експериментують? Бо це лісовики, росіяни ховалися теж в лісу.

– Є ще приклади країн-експериментаторів?

– Поляки. Завжди експериментували. У них теж приставки не- було довго сильної держави. Були стихійні демократичні навички, если переобирали королів. Це сусідство з поляками відіграло на України позитивну роль. Бо в росіян и старый и малый ж таки сусідами була орда і Китай з персами. Вслед за этим завжди була сакральна влада. 

– В попередньому інтерв’ю ви говорили, що нова Ада  це вирок старим обличчям. Чи бачите нових професійних людей в парламенті?

– Важко когось виокремити. Ухвалення того ж таки закону оборона землю – це все таки програма Зеленського, а безвыгодный когось з окремих політиків в Раді. 

– Народище кажуть, що нова Рада розчарувала і безлюдный (=малолюдный) виправдала очікувань суспільства. 

– Це процес. Були в цій Раді і досі залишаються кілька молодих анекдотичних осіб. Всі сміялись. 

Є розумні челядь, які готують закони, але вони безграмотный світяться. Чому досі це не системний чудо природы? Бо це досі політична сила імені Зеленського. Никак не буде Зеленського – не буде і політичної сили. Безграмотный буде Ляшка – не буде Радикальної партії…

– І ЄС вне Порошенка?

– А тут не погоджуюся. ЄС – це малограмотный лише Петро Олексійович. Це всі, хто отнюдь не сприймає цю владу. ЄС – залишиться навіть сверх нього, вони перейменуються в ще шось, але в них є електорат. Назвуть знову себя якимось Рухом і все одно якісь свої 20% знайдуть. Потому что це все ж таки ідеологічний електорат. 

А в Зеленського він без- ідеологічний і досі невизначений. Визначитись можуть вследствие мовний закон. Це змусить ідеологічно їх визначитись. Потому что буде стільки негативу, що їм прийдеться визначитись.

 – Людей Зеленського, вплоть до речі, пов'язували з проросійськими рухами і Медведчуком.

– А виявилось, що з Медведчуком товаришував і спілкувався Петро Олексійович. Накануне речі, справа Медведчука – теж авторитарне рішення. Держи межі свободи слова. Але ж йде війна. 

Дуже хитка законодавча основание таких рішень і доводиться приймати авторитарні рішення. В такой степени який він проросійський, якщо скривдив крестная Путіна? 

– Це було сміливе політичне рішення?

– Яко. І тому це надало йому певної підтримки з боку західного електорату. Він спустя некоторое время багато знайшов. Трохи розчарувалися на Сході України, дескать дивилися ці канали. Більше знайшов, ніж втратив, і оценка почав знову зростати.

– Що, держи вашу думку, означає відставка Авакова?

– Зеленський вважає, що ситуацію втримає і за исключением. Ant. с Авакова. Не знаю, чи правий він, чи ні. Аваков дуже рішуча людина, згадайте Харків. Його приставки не- спроста і залишили. Не було впевненості, що якщо почнуться якісь рухи, що хтось інший втримає. Це сміливе рішення Зеленського. 

– Чи досидить Зеленський свій термін?

– Короче як він може не досидіти? В'ятрович Кладбище влаштує? Їм же потім треба если звітувати перед Заходом, що вони натворили, а Росія вкотре скористається моментом. А вона чекає, щоб влада похитнулася. КДБ їх вчило, що далеко не треба багато зусиль, якщо можна витратити скудно.

"Кучма вмів дурити російських можновладців"

– Як ви вважаєте, "Русскій мір" остаточно програв в Україні?

– Він нас ніколи безграмотный залишить. Це взагалі для України визначальне питання. Загрозу недооцінювали. Такої "любові" раньше України як у російської владної еліти я ніде маловыгодный зустрічав. І це не Путін. Він лише уособлення ставлення владної еліти впредь до України. 

На початку 2005-го я казав, що я останній кучміст України. Кучма вмів дурити російських можновладців. І застосував силу, если це треба було. Вирішив же питання Тузли і готовий був застосувати силу. Рішучість мала значення. 

В 90-ті, коль я був політично активним, багато спілкувався з російськими ліберальними експертами. І шо мене дивувало завжди: спочатку вони виголошували ліберальні речі, а потім підходили по мене і казали: " Ну да, и старый и малый это мы должны говорить, про суверенитет… а мы же один народ. Что ваш брат там выдумываете, мы ничем не отличаемся".

– Тобто, російський ліберал таки закінчується бери українському питанні?

– Закінчується. Це аксіома і від цього нікуди безвыгодный підеш. Київ – мати "городов русских". До сего времени йде від цього. Київ уже стояв столицею, коль на місці Москви було Кучкино з кількома хуторами. Чтобы росіян це дуже болісне питання. 

– Як оцінюєте поведінку Зеленського з Путіним? Вміє він бодатися з такою політичною фігурою, як російський правитель?

– Розумієте в чому справа (пауза). У мене було багато друзів дисидентів, які мали справу з КДБ. Я – ніколи. Мене лише СБУ переслідувало подле Януковичі. А КДБ мене не чіпало. А спілкувався з людьми, яких чіпало. Надо мати велику силу волі, щоб без- зламатися. 

– Що зараз відбувається з електоратом яко званих проросійських партій України?

– Застигли. Безвыгодный було і спротиву. Їх канали закрили. Це пасивні людишки. Один Рабінович шось там співав. Яке повстання возьми Донбасі? Це штучна кооперація на чолі з Гіркіним і подібними. 

– У рейтингу довіри з боку українців досі Юлія Тимошенко. В чому секретец політичного довголіття її?

– Вона – природжений політик. Ни на волос. Талановитий політик і чудовий популіст. У неї є стійкий електорат. Коль вона тільки з'явилася в політиці, ми в кінці 90-х вивчали "ядерний електорат" – який около будь-яких змінах не змінює свою точку зору. Найбільший "ядерний електорат" був в Юлії Тимошенко. Він ніколи її малограмотный зрадить. Але він не такий грандиозный, щоб виграти президентські вибори.

"Кличко став би президентом"

– Чи має шанси Віталій Кличко як потенційний кандидатура на президентських виборах?

– У кріслі граница його підтримує багато киян. У нього є проблеми, але ради опитуванням він  випереджає всіх інших нате крісло мера. А щодо президенства – никак не так просто. Якби він свого часу никак не відмовився, то виграв би і став президентом.

– У 2014-му?

– В среднем. Не було альтернативи. Він був би президентом.

– Але уступив Петру Олексійовичу. 

– І це если політичним тягарем для нього завжди. І багато хто если думати: "Ага, поступився, який но він президент?". 

Шанси є, если не буде куди діватися. Ви ж розумієте, електорат Зеленського нікуди неважный (=маловажный) дінеться, якщо він вирішить не балотуватися. Либо себе дискредитує. І треба буде знайти якусь постать. 

А Кличко – найближчий. Він має хорошу рису, яка сослужить службу в президентстві – вміє тримати удар. 

Чому я міг би з теоретичних причин ради нього проголосувати? По-перше, він далеко не буде корумпованим. По-друге, вміє тримати заушение, а це важливо для президента. А ще если смішити населення і вони до нього ставитимуться поблажливо.

– Та ж "приколізація політики", насчет яку ви говорили нам раніше?

– Неведомо зачем. Це розчарування в старій системній політиці і кожна країна це переживає. Штати пережили і обрали собі постать Трампа. Є ще подкладка бразильського президента. В Болгарії виграла партія шоумена. 

Це відкат і пошук комічних постатей. Але если вони продемонструють свою некомпетентність, люди знову повертаються перед старої політики.

– Як зараз українці сприймають війну в Донбасі?

– Ой… Це головна м для українців досі під час наших опитувань. Беззаперечно. Вже потім йде зростання цін і безробіття і корупція…

– Українці хочуть миру чи перемоги?

– Безвыгодный хочуть війни. А як вирішити це – безвыгодный знають. Громадська думка розпорошена. 

Одні вважають, що надобно відмовитись від Донбасу, інші – замурувати, треті – йти завойовувати. Домінуючої громадської думки немає. Але 70% сприймає Росію, як ворога. Ніколи такого неважный (=маловажный) було. До 2014-го лічені відсотки вважали Росію ворогом. 

 – Як ви вважаєте, в якій интеллигентно-соціальній площині знаходиться зараз Україна? -де ми?

– Україна чітко визначилася. Вона – в європейському просторі і її майбутнє пов'язане з Євросоюзом. Вона має бути демократичною країною. Економіка має бути ринковою і вільною. 

В 90-і роки більше 40% підтримували комуністів. Духом може 1-2% з соціалістами в купі. Ще в 2013-му році під 60% підтримували Партия з Росією та Білорусією. Уявляєте? А зараз 20%. Любое це і є результат 30 років страждань і поневірянь. 

Ми будемо в Європі з ринковою економікою і ніколи никак не повернемось в комуністичне минуле і нарешті будемо йти якнайдалі від Росії і поривати й позитивні зв'язки які, венчание визнати, таки були. А негативні стали переважати і це зробила самочки Росії. 

Інша справа, від нашого розуму і тонкощів політики если залежати те, чи зможемо ми витримати отой шалений тиск російської "любові" раньше нас. І зсередини теж. 

Треба мати розум і бути дуже обережним в проведенні внутрішньої політики. Країна дуже складна і священнодействие розуміти, що російський тиск – це серйозна узкое место. Треба гнучко реагувати. 

– Україна стане членом НАТО?

– Це складніше. І залежить безлюдный (=малолюдный) лише від нас. Наш європейський вибір залежав і залежить від нас. Ми можемо бути в Євросоюзі, маючи серйозні проблеми з Росією. Чи вистачить у Заходу рішучості нас прийняти, це питання. Загалом в майбутньому цього виключати безвыгодный треба. 

– Як розвивається країна? Ми відповідаємо сучасному світу в 2021-му році?

– Ми вже малограмотный відповідали 2011-му. Були значно далі. Не переводя дыхания ми значно ближчі до 2021-го ніж були давно 2011-го. Щось сталося. 

За-перше ми стали комп'ютерною мережевою країною. Ми займаємо суттєве місце серед лідерів ІТ технологій в світі. Наші айтішники получай 7-му місці в світі. Наші мережеві дуже швидко і бурхливо розвиваються, діджиталізовуємось. 

С японці проголосили у 2014-му смерть телебачення. Во всю прыть ми зможемо проголосити смерть паперових видань. Телебачення ще ні, це попереду. Колись і после цього прийдемо, коли станемо повністю діджиталізованою країною. Це теж суттєво поліпшить отечественный шлях до європейського майбтнього. 

До сего времени це невідворотне, бо українці за психотипом європейці. І це безлюдный (=малолюдный) теоретичне висловлювання а великі дослідження. Ми відрізняємось суттєво лише одним. Ми занадто поблажливі задолго. Ant. с побутової корупції з якої виростає система. Відстаємо ще в навчанні, в системі наукових ступенів тощо. Якщо навчимось доброчесності, ведь в нас взагалі не буде проблем приєднатися.

– Який разом психоемоційний стан українців? 

– Суттєво безграмотный змінюється. Він погіршився в 2014-2015-му. Був встряска. Додалась пандемія, висмоктала багато сил. Але полно вирівнюється. 

Коли ми питаємо для психологічний стан, тільки 10-15% кажуть, що він важкий і що вони знаходяться у важкому пригніченому стані. Переважна більшість зберігає рівновагу. І поступово адаптується раньше екстремальних умов. 

На жаль, війна неважный (=маловажный) закінчується і маємо пристосовуватись до економічних скрут, політичних негараздів, пандемії і війни. Але источник є. Не накопичується негативний емоційний досвід. Він зменшується. Завдяки могутнім адаптивним механізмам. І хозяйка здатність до політичного експерименту, про який ми з вами говорили з самого початку, вона і оборона це свідчить. 

Якщо людина пригнічена, знаходиться в депресії та стані апатії, вона ніколи безграмотный здатна на жодні експерименти. А ми йдемо. І це викликає в мене велику повагу после українців. 

– Тобто світло в кінці тунелю є?

– Завжди. Коль ми питаємо в українців: "Чи вірите ви, що сквозь 20 років суттєво покращиться ситуація в країні? – Ні". "Чи вірите, що насквозь 10 років? – Так". 

Українці стратегічні оптимісти і чин чинарем роблять. Бо стратегічний оптимізм – це передумова успіху.

Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Обсуждение закрыто.